İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı’na bağlı 12 kişilik uzman heyetin Giresun’a yaptığı iki günlük inceleme ve raporlama çalışması kapsamında düzenlenen toplantıya imalatçı firmalar katıldı.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme toplantısında Giresun’un istatistiksel verileri ile ihracatını geliştirebileceği sektör ele alındı.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; “İthal girdisi olmadan imal edilen bir ürünün ihracatı çok önemlidir. Devletimiz cari açığın kapatılması noktasında ciddi çalışmalar yürütmektedir. Bu bakımdan imalat kadar hammaddenin yerli olmasının da önemi büyüktür.” dedi.
Ekonomi Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli; Giresun ‘un 2018 yılı ihracat rakamının 152 milyon dolar civarında olduğuna vurgu yaptı.
Genel Müdür Yardımcısı Benli; ”İki heyet halinde Giresun’un doğu ve batı yönünde yer alan imalat ve ihracatçı firmalarımızı ziyaret etmek suretiyle raporlamalar yaptık. Bu talepler Bakanlığımızda çözüm yollarında değerlendirilecektir.” diye konuştu.
Toplantının devamında ise Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret uzmanları, Giresun’da ihracata dönük yapılabilecek çalışmalar ve sektörlerin durumu ile devlet destekleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.