Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı meclis toplantısı 31 üyenin iştiraki ile yapıldı. Meclis Başkanı Şükrü Ataün başkanlığında bir araya gelen meclis üyeleri gündem maddelerini görüşüp karara bağladı.

Toplantının ardından sektör sorun ve talepleri dile getirilirken, yeni vergi paketi ana gündem oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak süreci takip ettiklerini ifade ederek kamuoyuna yansıyan yeni vergi uygulama taslağının kabul edilebilir düzeyde olmadığına değindi.

Başkan Çakırmelikoğlu, “Asgari kurumlar vergisi, işletmenin kazanç ve istisnalar indirilme­den önceki kazancının %10’undan veya beyan edilen hasılatın %2’si üzerin­den %10’undan hangisi yüksekse, en az o miktarda istenmesi. Asgari gelir vergisi, ticari ve serbest meslek faaliyetinde bulunan gelir vergisi mükelleflerinin net satış tutarlarının %10’u üzerinden ödenmesi istenmesi. Özel gider bildirimi, beyana tabi gelirleri ile yaptıkları harcamalar arasın­da %20’nin üzerinde fark olanlardan istenmesi. Vergi paketinde olduğu kamuoyuna yansıyan bu ve bunun gibi yeni başlıkların verginin mali güçle orantılı olması ilkesini gündeme getirmektedir. Kritik bir süreçten geçerken bu ve bunun gibi uygulamaların ticari ve istihdam yapısını zorlayacak şartlara getirilmemesini iş dünyası temsilcileri olarak talep etmekteyiz.” dedi.

Önceki İçerikYavuzkan Hazel Ve Yavuz Gıda Gururlandırdı
Sonraki İçerikFabrika Bacalarının Tütmesi En Büyük Arzumuzdur