Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, İran İş Seyahati kapsamında 28 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında İran’ın Tebriz ve Urumiye şehirlerine kapsamlı bir iş gezisi düzenledi.
Farklı sektörlerden oluşan 25 kişilik işadamı heyeti Oda Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu başkanlığında, Tebriz Başkonsolosu  Sn. Çağlar Fatih Çakıralp’ı ziyaret ederek, iş gezisi hakkında bilgi sunduktan sonra Tebriz Ticaret Sanayi Tarım ve Maden Odası’nda ki oturum ve karşılıklı görüşmelere geçildi. İş oturumu açılışında konuşan Tebriz TSO Başkanı Sn. Muhammed Hasanzadeh Giresunlu işadamlarının Tebriz’i ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek İran ile Türkiye arasındaki iş fırsatlarından bahsetti. Doğu Azerbaycan Eyaleti Maliye ve Yabancı Sermaye  Bakan Yrd. Sn. Rıza Hüseyni ise İran devletinin Yabancı Yatırımcılara uyguladığı teşvik ve hibeler den bahsederek sektörler hakkında bilgi verdi. İran Türkiye İş Konseyi Bsk. Sn. Reza Kami ise memnuniyetlerini dile getirerek ambargoların kalkması ile yeni fırsatların işadamlarını beklediğini belirtti. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Hasan Çakırmelikoğlu ise konuşmasında; Sıcak karşılamadan dolayı şükranlarını belirterek Giresun yatırım fırsatları ve sektörleri hakkında detaylı bilgi vererek komşumuzun güçlü olması bize de güç katar diyen Çakırmelikoğlu İran ile tarihi dostlukların olduğunu ve bunun ticaret hacmimize arttırarak daha da güçleneceğini belirtti. Sonrasında Tebriz TSO’ya kayıtlı işadamları ile Giresun iş adamları arasındaki birebir görüşmelere geçildi. Giresun tanıtım materyalleri  iş adamları profil kitapçığı dağıtıldı.
Ziyaretin ikinci gününde ise Tebriz Yabancı yatırımlar Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 15 yıldır faaliyet de bulunan Türk firmaları ziyaret edilerek İran’da iş yapma olanakları ve yatırım yapılabilecek stratejik sektörler hakkında bilgi alındı. Ziyaretin Üçüncü günü Urumiye Başkonsolosu Sn. Mehmet Bulut ziyaret edilerek iş gezisi hakkında bilgi verildi. Urumiye Ticari Ateşesi Feyyaz Özer iş adamı heyetine Urumiye iş olanakları ve Türk firmalarının yatırımları hakkında bilgi arz etti. Urumiye Ticaret Sanayi Odası tarafından düzenlenen iş adamı bilgilendirme toplantısına katılan iş adamı heyetimiz Urumiye Ticaret Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek ambargoların olduğu dönemde bizi yalnız bırakmayan Türkiyeli işadamları ile birlikte çalışmak istediklerini vurgularken, Giresun iş heyeti başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise iş yapmanın risk almak olduğunu vurgulayarak, ticaretin zorlukları olduğunu ancak hukuk sistemi ve uluslararası sisteme entegre olmanın da önemini vurgulayarak Giresun iş adamları heyetine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti. Son olarak İran’ın en büyük firmalarından biri olan poelieliten kalıp üretim sektöründe faaliyet gösteren İran Pash firmasının üretim tesisleri ziyaret edildi. Üretimleri hakkında detaylı bilgi arz eden firma sahibi Mir Kasım Zade, İran da yeni iş fırsatlarından ve sektörü hakkında bilgi sundu.
Ambargoların yeni kalktığı ve bir çok sektörde yeni yatırımlar bekleyen İran’ı ziyaret etmekten memnuniyet duyan iş adamı heyeti ve Başkan Hasan Çakırmelikoğlu saha ziyaretleri ve is adamları ile görüşmelerin verimli geçtiğini ilerleyen süreçte Giresun is adamları adına somut çıktıların olacağına inandıklarını belirttiler.
Giresun TSO, İran iş olanakları ziyaretine Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan Tanıtım Teşvik Birim Başkanı Onur Adıyaman, Giresun İl Koordinatörü Murat Aladağ ve Uzman Ahmet Doğan’da resmi görüşmelere ve saha ziyaretlerine katılım sağladılar