Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Ahmet Şenel Anaforoğlu başkanlığında yapıldı.35 meclis üyesinin katıldığı toplantıda ana gündem maddelerinin oylanmasının ardından söz alan meclis üyeleri, sektör sorunları ve taleplerini anlattılar.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şenel Anaforoğlu, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma sürecinde İsrail askerlerinin Filistinli masumlara yönelik yaptığı katliamları kınadıklarını ifade etti.
Meclis toplantısında söz alan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Özcan Doğramacı,Giresun’un ekonomisine katkı sağlayacağına inandıkları Askeri Acemi Birliği kurulması yönünde çalışma yapılmasının önemine değindi.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Yunis Türk’te, kapatılan Fındık Tanıtım Grubu’nun kapatıldıktan sonra fındığın tanıtılmasına yönelik hiçbir çalışma yapılmadığını ifade etti ve “Şuan fındığın tanıtımına dönük bir program gözükmemektedir. Bu konu gündemimizde olmalıdır.”dedi.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise; ”Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak daha öncede Askeri Acemi Birliği konusunu Milli Savunma Bakanımız Sayın Nurettin Canikli’ye iletmiştik. Bu seçim sürecinde Askeri Acemi Birliği talebimizi tekrar gündemde tutuyor ve Giresun için bir kazanç olur diyoruz. Diğer yandan Fındık Tanıtım Grubu sürecini yakından takip ettik. Bu oluşum istenen ölçüde kullanılmadığı kanısındayım. Ancak Fındık tanıtım gurubunun kapatılmasını da doğru değildir, Fındık Tanıtım Grubu yeniden dizayn edilerek fındığın tüketimini artırmak suretiyle önemli faaliyetlere imza atar hale getirilmelidir. Geçmişte siyasetçisi, bürokratı, STK ile özel yurt yapılması konusunda tavsiyelerde bulunurken, bugün fizibilite yapılmadan yapılan devlet öğrenci yurtları barınma ihtiyacını fazlası ile karşıladığından, özel yurt işletmecilerinin mağdur oldukları, şuan yarıdan fazla çalışanını göndermek zorunda kalan işletmelerin büyük çoğunluğu önümüzdeki süreçte özel yurt işletmelerini kapatacaklarını ifade ettiler. Geçmişte teşvik edilen bugün mağdur olunan bu sorunun giderilmesi için çözüm üretilmelidir.”diye konuştu.
Meclis toplantısının ardından ise altı ayda bir yapılması gereken Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ortak meslek komiteler toplantısı gerçekleştirildi.