Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu organizasyonunda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği düzenlendi.
Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan etkinlikte İletişim Danışmanı ve Yaşam Koçu Elmas Genç,insan ilişkileri üzerine sunum gerçekleştirdi. Yaşam Koçu Elmas sunumda; ‘Dinlenme becerisini geliştirmek, Etkin ve açık iletişim kurmak, bağlantı kurabilmek, bütün parça ilişkisini fark edebilmek, odaklanma, konsantrasyon ve koordinasyonun etkisini fark edebilmek, sorumluluk almanın farkını fark edebilmek, birbirinden yaratmanın farkını fark edebilmek.’ konularına değindi.
Etkinlik öncesi bir konuşma yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Türkan Hocaoğlu; ”Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı ‘İstatistiklerle Kadın 2016’ çalışmasında çok iç açıcı veriler yer almadı. Türkiye genelinde okur-yazar olmayanların oranı yüzde 5.4 iken, erkeklerde yüzde 1.8 olan bu oran kadınlarda yüzde 9. Erkeklerde yüzde 71.5 olan işgücüne katılım oranı, kadınlarda yüzde 31.5’te kaldı.
İstihdamda geride, işsizlikte önde olan kadınlar, elde ettikleri ücret bakımından da erkeklerin gerisinde kaldı. 2015 yılı itibarıyla Türkiye’de yıllık ortalama çalışan ücreti 21 bin 514 lira iken, erkekler 22 bin 673, kadınlar ise ortalama 17 bin 596 lira gelir elde ettiler. Bu verilere birde kadına şiddetin eklenmesiyle birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü buruk kutluyoruz.”dedi.