14-19 Nisan tarihleri arasında Giresun Ticaret Sanayi Odası Önderliğinde Giresun Mimarlar Odası ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının katılımı ile İtalya’ya iş odaklı gezi düzenlendi.
KOSGEB ‘in de destek sunduğu Mobilya, inşaat ve alt sektörlerden 20 işadamının katılım sağladığı iş seyahatinde; Roma ve Floransa de bulunan önemli mimari yapılar, tarihi binalarda yapılan röleve ve restorasyon teknikleri hakkında teknik bilgi alındı.Ayrıca işadamı dernekleri ziyaret edilerek sektör ile ilgili bilgi edinildi.
İş gezisinin Milano kısmında ise dünyanın en büyük mobilya ve tasarım fuarına(  Solane del Mobili. Milano 2018 ) katılım sağlandı. İşadamlarımız fuarda bulunun mutfak mobilyası, iç dekorasyon vb. alanlardan oluşan 800 e aşkın standı ziyaret ettiler.  İş adamlarımız Fuarda bulunan yeni ürün, tasarım ve teknolojileri yakından inceledi. Özel katalogları alma fırsatı bulan işadamlarımız 2019 yılı ve önümüzdeki üç yıl boyunca trend olacak tasarımlar için önemli kazanımlar elde ettiler. Ziyaret öncesinde Ticaret ve Sanayi Odası tarafından büyük bir titizlikle yapılan çalışma neticesinde ayarlanan işadamı görüşmeleri  ( B2B) de gerçekleştirildi.Farklı ülke ve markalardan oluşan işadamı görüşmelerine de 100 ün üzerinde yüzyüze görüşme (tasarım konuları hakkında karşılıklı paylaşımlarda bulunularak bayilik konularında görüşmeler) gerçekleştirildi. İşseyahati için değerlendirmelerde bulunan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise şunları söyledi: “Biz Oda olarak işadamlarımızın işlerini geliştirmeleri, kurumsallaşması ve ihracatlarını arttırarak hem Giresun hem de Ülkemize katkı sağlamaları için her türlü çalışmayı yapmaktayız ve yapmaya devam edeceğiz. Üyelerimizden ve sektörlerden gelen bütün talepleri dinliyoruz ve çözüm oluşturmaya çalışıyoruz. Ülkemizin 2023 hedeflerinde Giresun’un katkı sunması öncelikli hedefimiz. Dünyamızın bu kadar hızlı değişim geçirdiği bir dönem de sektörler ve ürünlerde çok hızlı değişmektedir, işadamlarımızın bu değişimi takip etmeleri ve kendi iş hayatına bunu yansıtabilmeleri için bu tür organizasyonların önemlidir” Giresun TSO başkanı,  Oda olarak ilin ihracatının artması için her türlü desteği vereceklerini belirtti.
Ziyaret kapsamında Milano Konsolosluğu da ziyaret edildi.  Ziyaretlerinden dolayı Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ve heyete teşekkürlerini belirten Baş Konsolos Gamze Algün özellikle Milan uluslararası mobilya fuarına katılımın sektör için önemi bir kazanım olduğunu ifade etti. Milano Ticaret Ataşesi Emre Orhan Öztelli ise Türkiye İtalya arasında ki dış ticaret konusunda detaylı bilgiler sundu. İş seyahatine katılan işadamları da memnuniyetlerini dile getirerek odanın çabalarından dolayı Oda yönetimine teşekkürlerini dile getirdiler. İş seyahati programına İşadamlarımızın yansıra Giresun Mimarlar Odası Bşk. Gökhan Göksu ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Murat Aladağ ‘da katılım sağladı.