Giresun merkez ve ilçelerde ekmek imalatıyla uğraşan işletmelerde maliyet sorunu hat safhaya ulaştı. Son dört ayda un ve yan maliyetlere gelen zamlarla ilgili Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nu makamında ziyaret eden fırıncılar, çözüm istediler.

Mayıs ayında 140 lira olan unun çuvalının 1 Eylül 2021 tarihi itibarıyla 185-200 TL düzeyinde seyrettiğine dikkat çeken fırıncılar, “Son dönemde doğalgaz ve elektriğe gelen yüzde 30 a yakın zamları da eklediğimizde bu fiyatlarla üretim yapılması söz konusu değildir.17 Mayıs 2021 tarihinde 140 lira olan bir çuval un ile 230 gr ekmeği 2 TL den satabiliyorduk ancak maksimum 185 TL’den bu mümkün değildir. Daha doğrusu bu maliyetlere çözüm bulunmadığı taktirde, hiçbir fırıncı yıl sonunu göremez.” dediler.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Han Çakırmelikoğlu, “Ekmeğin hammaddesi un ve yakıt maliyetleridir, bunlara gelen zamlar taraflı tarafsız her kesimce gözlenmekte ve dikkatle takip edilmektedir. Bizlerin işletmelerimizin mağduriyetine sesiz kalmamız söz konusu değildir.” diye konuştu.

Önceki İçerikDijital Dönüşüm-Endüstri 4.0 Eğitimi Düzenlendi
Sonraki İçerik3.OSB İçin Talep Var