Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, “Devlet Destekleri İlçelere Taşınıyor” toplantısı Doğankent ilçesinde yapıldı. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nun da katıldığı toplantıda KOSGEB, İŞKUR, DOKA, TKDK, SGK İl kurum temsilcileri ve uzmanları katıldı.

Etkinlik öncesinde Doğankent Belediye Başkanı H. Birol Tekin’i makamında ziyaret eden Giresun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ve Meclis Başkanı Fikret Günaydın, ilçenin ulaşımdaki stratejik yapısı ve yatırım öncelikleri konularında bilgi alışverişinde bulundular.

Doğankent Belediye Başkanı Birol Tekin,”İlçemiz tarihi Tirebolu-Torul yolu güzergahında ve de enerji yatakları içinde yer almaktadır. Ancak imkanlar içinde imkansızı yaşayan bölgemizin sosyo-ekonomik kalkınabilmesi adına ciddi bir Kalkınma Planına ihtiyacı vardır.Bu hedefler sizlerin katkısı ile oluşturulur ise, bölgenin yatırım öncelikleri ve avantajlarına dönük çalışmalarda bu sayede yapılabilir.”dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; ”Doğankent ilçesi, yani genel adıyla Harşıt bölgesi, sadece Giresun’un değil ülkemizin stratejik önem taşıyan doğal bir kuzey-güney bağlantılı yol aksına sahip yöresidir. Bu yol güzergahı için Osmanlı döneminden itibaren planlanan bir kara yolu,birde demiryolu projesi mevcuttur.Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevimin ilk gününden itibaren demiryolu projesi öncelik olmak üzere Harşıt Vadisini ilgilendiren tüm planların içinde yer aldık ve almaya da devam ediyoruz.Bölgenin Kürtün bölgesi ile irtibatından dolayı enerji santralleri ile olan organik bağı ve maden yatakları potansiyelinin farkındayız.Bu avantajlarımızın komplike bir proje ile katma değere dönüştürülmesi için bizler her zaman göreve hazırız.Sizlerinde ifade ettiği gibi,bölge açısından geniş bir Ekonomik Çalıştay düzenlenmesi için gerekli olan faaliyetlerde yer almak Giresun Ticaret ve Sanayi Odası adına bizleri mutlu eder.”diye konuştu.

Ziyaretin ardından ilçede yer alan Kardeşler Toplantı Salonunda 04 Ağustos 2017 Cuma günü saat 14:00 ile 17:00 arasında oluşturulan danışma masaları vasıtasıyla ilçede faaliyet gösteren işletmeler ve yatırımcı adaylarına destek kuruluşları vasıtasıyla bilgiler verildi.Devletimizin hibe başlıkları başta olmak üzere,istihdam teşvikleri konusunda bilgilendirmelerde bulunan kurum uzmanları,yer yer esnafı işletmelerinde ziyaret ettiler.

Diğer yandan Milli İstihdam Seferberliğinden faydalanılması halinde vergi ve SGK primlerine yapılan teşvikler anlatıldı.