Giresun Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda “Ukrayna İş İklimi ve Fırsatları Paneli” düzenlendi.Ukrayna İş Adamları Heyeti’nin ziyaretleri kapsamında yapılan etkinlik ikili iş görüşmeleri şeklinde devam etti.
Giresun’da faaliyette bulunan tarım-gıda, içecek,lojistik,orman ürünleri,metal ürünleri,inşaat,karbon aksorbent alanlarında üretim yapan firma yetkilileri ile Ukrayna’dan gelen iş adamları heyeti ikili iş görüşmelerinde bulundu.
Görüşmeler yoğunluklu olarak fındık mamulleri,asansör,inşaat,lojistik,alternatif enerji imalatı makineleri,ağaç ürünleri ve okul sıraları ile içecek imalatı konularında ağırlık kazandı.Görüşmeler sonucunda içecek,asansör,alternatif enerji imalatı makineleri ile okul sıraları imalatında Ukrayna ile 2016 yılı içinde ticarete başlanması iyi niyet kararı alındı.
İkili iş görüşmelerini değerlendiren Alsan Orman Ürünleri firma yetkilisi işadamı Özgür Mert,”Ukrayna ile ticari görüşme yapmak adına bir takım planlarımız vardı.Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde yapılan bu uluslar arası iş görüşmesi etkinliği ticaretimiz açısından faydalı oldu.”dedi.
Gruplift firma yetkilisi işadamı İbrahim Kara;”Asansör imalatı konularında Ukrayna ile ticari diyalog başlatmıştık. Ancak karşı firma ile küçük fikir ayrılıklarımız vardı, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu organizasyonu da aradaki fikir ayrılıklarını gidermek adına yararlı oldu. Bu tür iş diyaloglarının sürdürülmesini umut ediyorum.” dedi.
Altarnatif Enerji firma yetkilisi işadamı Atakan Ayvaz;”Ukrayna’ya alternatif enerji üretimi yapan makine ihracatı için bir takım görüşmeler yaptık.Odamız tarafından organize edilen Ukrayna İş Adamları Heyeti görüşmeleri işletmemiz adına yararlı oldu.”
 Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen iş görüşmeleri öncesinde bölge ekonomisi ile ilgili Ukrayna iş adamları heyetine brifing verildi.
Diğer yandan Panelin açılış konuşmasını yapan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı
Hasan Çakırmelikoğlu, ”Bizler buraya her iki ülkenin ticaretini, ekonomisini büyütmek için toplanmış buluyoruz. Şahsım ve camiam adına gelen misafirlerime hoş geldiniz diyorum. Bir ülkenin büyüklüğü hepimizin bildiği gibi ekonomisinden geçmektedir. Bu konuda hem Ukrayna hem de Türkiye’deki iş adamlarımıza çok büyük işler düşmektedir. Bizler her zaman Ukrayna’yı bir dost olarak biliriz hatta bağımsızlığını ilan ettiğinde ilk tanıyan ülke Türkiye’dir.Her zaman dostumuz kalacağını umut ediyorum. Yapılacak olan toplantımız inşallah her iki ülke için hayırlı olur.”dedi.
Türk Ukrayna İşadamları Derneği Başkanvekili Pehlivan ise yaptığı açıklamada, “Karadeniz insanına çok teşekkür ediyorum. 2 gündür hem Rize de hem de Trabzon’da ciddi bir konuk severlikle karşılaştık. Giresun’da da bunun devamında büyük bir mutluluk duyuyoruz. Sayın Başbakanımız Pazartesi günü Ukrayna’daydı kendisine de şahsen Ukrayna’da ki son ekonomik gelişmeler ile ilgili sunum yapma imkanımız oldu. Özellikle Doğu Karadeniz ve Ukrayna arasında hem kuzey-güney hattında oluşturabilecek ulaşım projeleri ile ilgili rapor sunduk. Dolayısıyla bugün buradayız. İki günlük süreç gösterdi ki doğru bir karar almışız. Konuk severliğiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
Önceki İçerikUkrayna İş İklimi Yatırım Fırsatları Toplantısı Yapıldı
Sonraki İçerikVergi İncelemelerinde Mükellef Hakları Eğitimi