T.C. Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş’un Irak ziyareti kapsamında, 26 Eylül 2021, Pazar günü Erbil’de “Türkiye-Irak İş Forumu”nun düzenlenmesi planlanmaktadır. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve IKBY Başbakanı Sayın Masrour Barzani’nin teşrifleriyle düzenlenecek Forum’da, Irak özel sektör temsilcileri ile ikili iş görüşmelerinin yanı sıra heyetimizde yer alacak sektörlere göre ilgili Bakanlık ve kurumların yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirilecektir. 

Türkiye, Irak’ın ithalatında BAE’den sonra ikinci sırada gelmektedir. Irak, dünyadaki en büyük petrol rezervleri ve gaz yataklarına sahip ülkelerden biri olarak, güçlü demografik yapısıyla yüksek büyüme potansiyeline sahiptir. Önümüzdeki dönemde Irak’ta başta altyapı ve müteahhitlik, enerji, sağlık, gıda, makine ve ekipmanları, dijitalleşme ve e-hizmetler olmak üzere çeşitli sektörlerde iş dünyamız için fırsatlar oluşacaktır.

Anılan ziyarete katılmak isteyen firma ve kurum temsilcilerinin en geç 23 Eylül 2021, Perşembe günü saat 12.00’ye kadar bağlantısından eksiksiz olarak kayıt oluşturmaları rica olunur.

Katılım Koşulları:

  • Başvuru formu doldurulurken web tarayıcısı olarak “Google Chrome” kullanılması önem arz etmektedir.
  • Uçak biletleri ve konaklama katılımcılar tarafından münferiden temin edilecek olup, programda önerilen uçuşlar için havalimanı-otel-havalimanı transferi sağlanacaktır. 
  • Katılım bedeli 200 USD’dir. (Paket dahilinde: Programda önerilen saat ve tarihler için transferler, yemek ve ikramlar, iş görüşmeleri tercüman hizmeti, Erbil-İstanbul dönüşü PCR testi bedeli)
  • Erbil’e gidecek vatandaşlarımıza Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) giriş kolaylığı sağlayarak, Irak vizesi talep etmeksizin Erbil Havalimanında pasaportlara giriş mührü vurarak Irak Kürt Bölgesi’ne 15 gün süreyle giriş izni sağlamaktadır. Bu giriş mührü, Irak vizesi değildir ve Irak’ın diğer 15 vilayetine giriş hakkı vermemektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.
  • Erbil’e seyahatte uçuştan en fazla 48 saat önce düzenlenmiş negatif sonuçlu PCR testi (kare kodlu) yazıcı çıktısının veya aşı kartının (tam doz aşı) ibraz edilmesi zorunludur.
  • Erbil’den İstanbul’a hareket öncesi IKBY makamları PCR testi talep etmektedir. PCR testi iş forumuna kayıt olan temsilciler için DEİK tarafından temin edilecektir.