ABD merkezli Allworld Network ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde,Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin belirlenerek,söz konusu şirketlerin görünürlüklerini artırmak ve bu şirketlerin küresel bağlantılarını kuvvetlendirmek amacıyla 2011 yılından beri, “Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi-Türkiye 100” projesi yürütülmektedir.
Türkiye 100 listesinde sıralamaya giren şirketler için,10 Ağustos 2015 tarihinde Oda ve Borsa Başkanlarının katılımıyla İstanbul Çırağan Otel’de Birliğimizin ev sahipliğinde üçüncü Türkiye 100 ödül töreni gerçekleştirilmiştir.
Türkiye’nin 100 şirketlerinin kamuoyuna duyurulmasıyla birlikte yazılı ve görsel basında çok sayıda haber yapılmıştır. Görünürlükleri artan şirketlerin yeni ortaklara,müşterilere ve tedarikçilere erişimleri kolaylaştırmıştır.Bu şirketlerin büyümelerini devam ettirebilmeleri için gerekli kilit unsurlarından biri olan görünürlük, Birliğimiz öncülüğünde gerçekleştirilen programlar sayesinde bu şirketlere sağlanmıştır.
Listede yer almaya hak kazanan şirketlerin temsilcileri, şirketlerinin küresel ekonomik bağlantılarını kuvvetlendirmek amacıyla Birliğimiz öncülüğünde düzenlenen çeşitli faaliyetlere katılmışlardır.Bugüne kadar Türkiye 100 şirketi için ABD’ye iki ayrı iş seyahati düzenlenmiştir.Bu seyahatte şirket temsilcileri, dünyanın önde gelen girişimcileri,yatırımcıları ve bilim insanlarıyla görüşmüş,ABD’deki devlet kurumlarına ziyaretler gerçekleştirilmiştir.
Türkiye 100 Programı 2016 yılında da devam edecek olup,şirketlerin 2012-2015 dönemindeki yıllık ortalama satış gelirlerinin büyüme hızı dikkate alınacaktır.Başvuru kriterlerini sağlayan şirketler büyüme hızlarına göre sıralanacak,en hızlı büyüyen şirket birinciliği alacaktır.Türk özel sektörünün dünyayla olan bağlantılarının kuvvetlendirilmesine imkan sağlayacak olan Türkiye 100 Programı için turkıye100.tobb.org.tr adresinden müracaat edilebilir.