Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Türkan Hocaoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı ve kadının toplumdaki yerine dikkat çekti.
GTSO Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Hocaoğlu açıklaması şu şekilde;
“Kuşkusuz kadın konusu, sadece özel bir günde konuşulmakla sonuçlandırılabilecek gibi değildir. Kadınlar, sadece nüfusumuzun yarısı olması itibarıyla değil, anne olarak da son derece önemli bir konumda bulunmaktadır.
Üzülerek belirtmeliyim ki, dünyamızda çok yönlü insan hakları ihlalleri yaşanmakla birlikte bu ihlallerin en yoğun bir şekilde muhatapları arasında kadınlar başı çekmektedir. Dünyada her üç kadından biri şiddete maruz kalmaktadır.Kadınlarımızın şiddet,cinsel taciz ve sömürünün hedefi olmaktan kurtarılması gerekmektedir.Ülkemizde son on yılda 6 bini aşkın kadın cinayetinin yaşanması üzücü olduğu kadar sosyal olarak düşündürücüdür.
Toplum olarak kadına yönelik şiddeti kabul etmesekte yaşanan süreç ortadadır.
Ayrıca, Sivil Toplum Örgütlerinde kadınlarımızın daha fazla söz sahibi olması, STK’lar da daha aktif görev alması bu sürecin aşılmasında olmazsa olmazlardandır. Yine kız çocuklarımızın eğitim alanında öğrenimine önem verilmesi de gerekmektedir.
Bu vesileyle;
Aile kurumunun temel taşı‚ değerlerimizin temsilcisi‚ taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınların‚ hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkan sağlayacak şartları hazırlamak‚ her tür ayrımcılığa karşı mücadele etmek‚ kadın-erkek herkesin ortak sorumluluğudur. Tarih boyunca kadınları baş tacı eden bir medeniyetin mensubu olarak bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.”