Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) organizasyonunda IPARD II bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin katıldığı bilgilendirme toplantısının sunumunu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Serdar Kurşun yaptı.
Tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar,tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının yeniden yapılandırması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar,kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yatırımların IPARD II başlıklarını içerdiğine vurgu yapan TKDK Giresun Koordinatörü Serdar Kurşun;”Süt üreten tarımsal işletmelere ve et üreten tarımsal işletmelere yatırım,süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması ile su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,çiftçilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ile yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi,kırsal turizm ile kültür balıkçılığının geliştirilmesi alt başlıklarını içermektedir.”dedi.
TKDK Giresun il Koordinatörü Serdar Kurşun; “Birinci IPARD programı bitti. Yaklaşık 1 Milyar 200 Bin Avro kullanıldı. Şimdi ikinci IPARD programına geçildi. İlimizin bu programda daha üst sıralarda faydalanması için elimizden geleni yapacağız.2020’ye kadar genel belli bir bütçe var. Bu sadece Giresun’a ayrılmış bir bütçe değil dolayısıyla kabiliyetimize göre bundan istifade edeceğiz. Bu zamana kadar toplamda 18 Milyon 457 Bin TL’lik bir yatırım tutarında iş hacmi ortaya kondu. Geçen yıllara göre bu yıl yatırım tutarı 26 Milyon TL’ye varan bir yatırım yapılmış olacak ve ödenecek destek ise 9 Milyon olacak. İlimizde 95 proje aldık yatırımların tutarı 5 Milyon TL, destek tutarımız ise 500 Bin TL civarındadır. Gelen hibelerle daha fazla projeye imza atmak istiyoruz. ”bilgilerini de verdi.