İran Turizm Acenteleri ile İş Toplantısı

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (GTSO) yaklaşık bir yıl önce Tebriz Ticaret Odası ziyaretinde temelleri atılan turizmde işbirliği meyvelerini vermeye başladı. Nevruz tatilinde 150 kişilik grubun Giresun’a gelmesinin ardından turizm potansiyelini keşfetmek amacıyla İranlı turizm acenteleri de kenti ziyaret etti.
40 kişilik İranlı turizm acenteleri heyetine yönelik bir toplantı düzenlendi.Giresunlu turizm firmaları ile İranlı turizm firmalarının katıldığı Giresun Ticaret ve Sanayi Odası salonundaki toplantının açılışını turizm işletmecisi Mustafa Yılmaz yaptı.
Giresun Turizm İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Yılmaz; İranlı acentelerin bölgedeki insanları getirmesi için girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, bunun da bir süre önce İranlı turistlerin kente gelmesiyle gerçekleştiğini kaydetti.
Bu dostluğu geliştirmek ve büyütmek istediklerini dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:
“Giresun sıcak insanları, tabiat ve doğal güzellikleri olan güvenli bir şehir. Gerçekten saklı bir cennet, tabiatı bozulmamış yaylaları cennet, bunları yürekten söylüyorum. Ayrıca Giresun ucuz bir şehir. Şehriniz yatırım için çok bakir bir şehir, hangi konuda olursa olsun yatırım yapılabilir. Turizm konusunda yatırım yapmak isteyenlere gerekli kolaylıklar sağlanacaktır.”
Son yıllarda turizmin denizden doğaya dönüşünün Doğu Karadeniz’i çekim merkezi haline getirdiğine işaret eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Bu bakımdan Doğu Karadeniz yaylalarının ön plana çıkması ilimizi ve yöresini cazip hale getirmiştir. Bu doğrultuda planlanan, Orta ve Doğu Karadeniz bölge yaylalarını birleştiren Yeşil Yol projesi şu an aktif durumda devam etmektedir.” dedi.
GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu, Giresun turizmindeki sıçramanın 2017 yılında da süreceğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Karadeniz’in insan yaşayabilir tek adası Giresun Adası mistik yönüyle turizmin çekim merkezidir. Diğer yandan bugün itibarıyla birçok yayla tesisi yerli ve yabancı doğa severi ilimize çekmektedir. Giresun tarihi ve kültürel altyapısına ilaveten doğasıyla entegreli bir ulaşım ve tesis potansiyeliyle İranlı turistleri konuk etmekten son derece mutlu olacaktır.”
Toplantıya katılan Giresun Belediye Başkan Veki̇li̇ Hayati̇ Tökez de turi̇zm i̇çi̇n Gedi̇kkaya Projesi̇ni̇ hayata geçirdiklerini belirterek, “Giresun Kalesinde yaz ayında yeni̇ bi̇r tesi̇s projesi̇ne başlayacağız. Ayrıca İran’ın Urumi̇ye kenti̇ i̇le Gi̇resun Beledi̇yesi̇ kardeş şehi̇r.” diye konuştu.
İran heyetinden ise, tur organizatörü İbrahim Miragay ve Sima Ardi, İran turizm acentelerinin altyapısının turizm potansiyellerini tanıttılar.
İran İslam Cumhuriyeti Batı Azerbaycan Eyaleti Ajanslar Sendikasından Yakubi Bey ise, gümrük kapılarında yaşanılan sorunlara değindi ve Giresun iş hayatını İran’da mutlak misafir etmek istediklerine vurgu yaptı.
İran Batı Azarbaycan Eyaleti̇ Kültür Muavi̇ni̇ Mehdi Valizadeh ise Giresun’un doğasıyla turizm açısından güzide bir yer olduğunu belirterek, şehrin turizm potansiyelinin de yüksek olduğunu ifade etti.
Toplantının öğlenden sonraki kısmında ise Giresunlu turizm firmaları ile İranlı turizm acenteleri heyeti arasında  ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Etkinlik tamamlandı

Tarih

11 May 2017
Yapıldı!

Zaman

12:00 - 14:00

Yer

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası
Merkez / Giresun
Kategori