ALBA Heyeti Ziyareti

Giresun Belediyesi ile kardeş şehir olan İtalya’nın Alba Kenti Belediye Başkanı Maurizio Marello, İtalya’nın eski Türkiye Büyükelçisi Carlo Marsili, Fındık Derneği Başkanı Flavio Borgna ve beraberindeki heyet Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.
Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ile Yavuz Gıda firma yetkilisi işadamı Bülent Yavuz’un da yer aldığı ziyarette konuşan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu;”Türkiye’den sonra İtalya fındık üretiminde ikinci sıradadır.Her iki ülkenin tarım politikalarının incelenmesi sonucu, kalıcı ve başta fındık üreticisini destekleyici bir yol haritasına vesile olunmalıdır.Giresun ekonomisi; yüzde 54,7 ile tarım, yüzde 32,6 ile hizmet ve yüzde 12,6 ile ise imalat sektörünü kapsamaktadır.Yoğunluklu olarak fındık ve çayın yanında tekstil,makine,mobilya ile içecek sanayinde üretimler yapılmaktadır. Bu eksende kardeş şehir Alba ile ticari diyaloglarımızı geliştirebiliriz.”dedi.
Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise;” Daha 2,5 ay olmasına rağmen kardeş şehrimizin ziyaretinden son derece mutlu olduk.Bizlerde yakın zamanda belediye olarak kültürel,Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsalarımızdan oluşturacağımız heyet ile ticari diyaloglar kurmayı planlayabiliriz.”
İtalya Alba Belediye Başkanı Maurizio Marello;”Bu görüşmelerin ekonomik sonuçlarının olacağını umut ediyor ve sizleri de İtalya’da misafir etmek istiyoruz.”dedi.
Ziyaretin ardından 19.yüzyılda bölgenin ilk fındık tesislerinden biri olan tarihi Giresun Ticaret ve Sanayi Odası binasının mahzen katı gezildi.

Etkinlik tamamlandı

Tarih

27 Mar 2017
Yapıldı!

Zaman

10:00 - 11:00

Yer

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası
Merkez / Giresun
Kategori