Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,6 aydan bir yıla çıkartılan İŞKUR İşbaşı Eğitim Programlarından işletmelere büyük avantaj sağlanacağını ifade etti.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çakırmelikoğlu; “İşbaşı Eğitim Programı’nın süresi,yapılan mevzuat düzenlemesiyle 6 aydan 1 yıla çıkartıldı.Giresun genelinde bu programdan geçen yıl 954 kişi faydalandı,bu yılki hedef bunun iki katıdır.İşletmelerimizin nitelikli personel açığını bu süreç ile desteklemek, elemanların yetiştirilmesinde devletin bu avantajını kullanması gerekmektedir.Aktif işgücü hizmetleri kapsamında işsizlerin istihdam edilebilirliğini artırmak için mesleki eğitim kursları,işsizler ile öğrencilerin iş tecrübesi eksikliğini gidermek için İşbaşı Eğitim Programı ve kendi işini kurmak isteyenler için Girişimcilik Eğitim Programı başta olmak üzere kurs, program ve projelerle işsizlikle mücadele edilmektedir.
İşsizlikle mücadele kapsamında en önemli sorunlardan olan iş  tecrübesi eksikliğini gidermek için uygulanan İşbaşı Eğitim Programı’nın süresi yapılan mevzuat düzenlemesiyle  6 aydan 1 yıla  çıkarıldı.Programa katılanlara net asgari ücret ödenmeye ise devam edilecek.
Yeni düzenlemeyle mesleki eğitim kursları sonrası  İşbaşı Eğitim Programı yapılması halinde daha önce toplam süre 160 fiili gün iken, bu süre 480 güne çıkarıldı. İşbaşı Eğitim Programının en az iki sigortalı çalışanı  olan özel sektöre ait bütün  kurum, kuruluş ve iş yerlerinde  uygulanması imkanı getirildi. Bu şekilde bankalar,meslek birlik ve odaları,noterler  sendikalar da programdan faydalanabilecek.İşbaşı  Eğitim Programları arasında 6 ay olan bekleme süresi 3 aya indirildi.Liselilere  de faydalanma  imkanı getirildi.”