2015 Mayıs ayında ülkemizin Avrupa Nükleer Araştırma Örgütüne (CERN) Ortak Üyeliğini başlaması ile Türkiye de üretim yapan sanayi firmalarımızın CERN’de yapılan alım ve ihalelere katılma hakkı elde etmesi üzerine, CERN ve üye ülkelerdeki firmalar arasında bilgi akışı ve iletişimi sağlamak , ihaleler konusunda Türk sanayicisinin bilgilendirmek ve katılımlarını sağlamak üzere Birliğimiz bünyesinde TOBB – CERN Sanayi İrtibat Ofisi kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. CERN’deki çalışmalar , alımlar , ihaleler ve TOBB-CERN Sanayi İrtibat Ofisi hakkındaki bilgiler www.tobb.org.tr/cern sayfamızda yer almaktadır.
Bu kapsamda TAEK ve TOBB-CERN Sanayi İrtibat Ofisi  tarafından yürütülen temas ve görüşmeler sonucunda CERN’deki en büyük dört deneyden biri olan CMS detektörü ile Dünya’nın en büyük ve yüksek enerjili parçacık hızlandırıcı LHC’de yapılacak olan toplam bütçeleri  879 milyon Doları aşan ekipman iyileştirme ve değiştirme çalışmalarını anlatmak üzere üst düzey CERN yöneticileri Ankara’ya bir ziyarette bulunacaklardır.
Bu amaçla 14 Nisan 2016 Perşembe günü saat 9:00-18:00 saatleri arasında Birliğimizde ‘’CERN-Türkiye Üniversitesi ve Sanayi İşbirliği Konferansı’’ düzenlenecektir. Konferansımızın Duyurusu yazımız ekinde olup konferansa katılım için kayıtlarımız www.tobb.org.tr/cernkayit sayfamızda başlamıştır.