18.06.2019 tarihinde Ordu-Giresun Havalimanı terminal binası önünde, Ordu ilinde hizmet vermekte olan Venüs Oto Kiralama firması çalışanı ile havalimanı içerisinde bulunan oto kiralama firması çalışanlarıyla adli olay yaşanmıştır.
Ordu-Giresun Havalimanında araç kiralama hizmetleri Havalimanı İşletmesinde tek yetkili kurum olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Pazarlama Ticaret Daire Başkanlığınca Kira İhale Yönergesine göre ihaleye çıkarılmış; ihaleye giren isteklilerden Çakra Rent A Car, Oftaş Rent A Car, Rentline Rent A Car ve Carplus Rent A Car firmaları ihaleyi kazanarak ihale bedeli karşılığında araç kiralama hizmetlerini verme hakkı elde etmiştir.
Malûmları olduğu üzere, her işletmenin belirli işletme kuralları mevcut olup, havalimanları da kendi mevzuatı çerçevesinde bu kurallara göre işletilir ve yönetilirler. Bu nedenle araç kiralama hizmetlerini bedel ödeyerek satın almak suretiyle yüklenmiş firmalar var iken yasal hakkı bulunmayan bir işletmenin bu alanda hizmet vermesi hukuka aykırıdır. Aksi halde her işletmeci her türlü imkânı kullanarak ve haksız rekabet yaparak ihale yoluyla satın alman “hizmet verme işi”ni ihalenin yüklenicisinden alarak hizmet yürütür ve havalimanları, otogarlar, iskele ve limanlarda idare zafiyeti oluşur.
Bu nedenle; ihale yüklenicisi firma haricindeki araç kiralama şirketleri araçları ile havalimanına gelebilirler, müşterilerini havalimanından alarak firmalarına ait ofislerinde araçlarını Araç Kiralama Sözleşmesi hazırlayarak ve Emniyet Genel Müdürlüğü ‘nün Kiralık Araç Bildirim Sistemine (KABİS) bildirim yaparak kiraya verebilirler. Bu hususta herhangi bir hukuksuzluk söz konusu değildir.