Giresun Ticaret ve Sanayi Odası koordinasyonunda gerçekleştirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarında bu hafta Afta İnşaatta duvarcı,seramik-karo kaplama,ahşap kalıpçı ve betonarme demircisi sınavları gerçekleştirildi.
Firmaya bağlı yaklaşık 45 inşaat çalışanının, Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek adına 01 Şubat 2018 tarihinde Oda hizmet binasında yazılı ve mülakat,02-03 Şubat 2018 tarihlerinde ise Giresun Gaziler Mahallesinde yer alan Afta İnşaatta uygulama sınavlarına gerçekleştirildi.
Mesleki Yeterlilik Kurumu onayı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Meybem A.Ş. uzmanları tarafından gerçekleştirilen ve üç gün süren sınavları yerinde takip eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın;”Artık bir gerçek var ki,Mesleki Yeterlilik Belgesi olmazsa olmazdır.Dolayısıyla firmalarımızın çalışanlarına yönelik bu belge sürecine dahil olmaları kaçınılmazdır.Bu doğrultuda Giresun’da her ay birden fazla gerçekleştirilen sınavlarımızı firmalar özelinde devam etmekteyiz.Giresun Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri başta olmak üzere tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanları olan firmalarımızın Odamız ile irtibata geçmelerini bekliyoruz.Bilindiği gibi belgesiz işçi çalıştırmanın cezası ağır ve bu cezaların elektronik sistem üzerinden bugün yapılabileceği gibi daha sonra da ortaya çıkması muhtemeldir.”dedi.
Afta İnşaat yetkilisi işadamı Ahmet Fehmi Tozlu’da sınavları yerinde incelerken, sürecin kurumsallaşma ve sektörlerde nitelikli çalışan havuzlarının oluşturulması adına önemli olduğuna vurgu yaptı.
Tozlu;”Afta firması olarak İş Sağlığı ve Güvenliği,Mesleki Yeterlilik Belgesi gibi iş ve işçi güvenliğini baz alan konularda hassasiyet göstermekteyiz.Bugün belge sürecinde personelimiz ter dökmektedir.Yarın başka birimler sürecin içine girecektir.Devletimizin teşvik uygulaması ile gerçekleştirilen Mesleki Yeterlilik Belgesinden tüm firmalarımızın yararlanmasını arzulamaktayız.”diye konuştu.