19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şenel Anaforoğlu; 19 Mayıs 1919 günü Ulu Önder Atatürk tarafından Samsun’a atılan ilk adımın; bağımsızlığa, halkın egemenliğine ve bugünkü güçlü Türkiye Cumhuriyeti’ne ulaşılan yolda çok şey ifade ettiğini vurguladı. ​ ​

Giresun TSO Meclis Başkanı Anaforoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Büyük Önder Atatürk’ün Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıktığı ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ilk ateşini yaktığı 19 Mayıs 1919 tarihinin üzerinden 103 yıl geçti. O günden sonra yaşanan büyük kurtuluş mücadelemiz, ardından kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı, toplumsal hayatımızdaki yenilikler, demokrasi mücadelemiz, tarımsal gelişimimiz, büyük sanayi hamlemiz ve bugün geldiğimiz nokta, doğrusu dünya tarihine büyük bir destan olarak yazılmıştır.

Bu büyük destanı, Türkiye’nin inanılmaz başarı hikâyesini devam ettirecek olan dinamik, Gazi Mustafa Kemal’in de ifade ettiği gibi gençlerimizdir. Onların gözlerindeki ışık, içlerindeki araştırmacı, girişimci ruh bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesinin en ileri noktasına ulaştıracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, gençlerimizin ve bütün milletimizin Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, gazilerimizi ve şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum.”