19 Mayıs’ın işgal güçlerine karşı Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç günü olarak tarihte büyük bir ize sahip olduğunu vurgulayan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şenel Anaforoğlu; “19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak bağımsızlık mücadelesinin ateşini yakmış ve bugün geldiğimiz uygarlık noktasının yolunu açmıştır.” dedi.
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Anaforoğlu;
“Bu anlamlı günün gençlerimize bayram olarak armağan edilmesinin altında çok derin anlamlar vardır. Atalarımızın kurduğu ve sanayileşme alanında ilk tohumlarını attığı büyük Türkiye’mizi bizim neslimiz,  dünyanın sözü geçen ekonomik güçlerinden birisi haline getirdi. Bunun devamını getirecek bayrağı zirveye taşıyacak olan da gençlerimizdir.

Ne mutlu 19 Mayıs’la başlayan şanlı cumhuriyet tarihimizi yazanlara, ne mutlu o tarihle yaşayanlara…

Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Atatürk’ün, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliğimizin tesisi yolunda, kurtuluş mücadelesini başlattığı bu anlamlı günün yıldönümünde, iş dünyası adına, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızın kutlu olmasını diliyor, gazilerimizi ve şehitlerimizi bir kez daha minnet,  şükran ve rahmetle anıyorum.”